Mówią, że w dzisiejszych czasach najcenniejszą wartością jest CZAS. Czas dla rodziny, przyjaciół, znajomych, czas na pracę oraz czas na odpoczynek. Czas na spacer z dzieckiem i czas na słodkie leniuchowanie. Wszystko ma swój czas.
Droga rodziców od momentu przyjścia na świat dziecka wymaga… dużo czasu. Pochłania on w zupełności i bez żadnych skrupułów. Czy czas spędzony z dzieckiem można czymś zastąpić? Nie da się go niczym zrekompensować. Może właśnie jemu brakuje coś cenniejszego? Czasu z Tobą jako tej najcenniejszej wartości, która tworzy unikatowy fundament więzi emocjonalnej?
Czy mogą być (jakieś) skutki braku spędzania czasu z dzieckiem ?
Oczywiście. Ciągła nieobecność rodziców we wczesnym dzieciństwie córki lub syna rzutuje w dalszym stopniu negatywnie na ich rozwój. Intensywny rozwój dziecka trwa przez pierwsze 1000 dni. W tym czasie, dziecko uczy się chodzić, mówić, poznawać bliskie osoby oraz kształtować wiele umiejętności. Rozwój dziecka to ważny moment w życiu jego jak i jego rodziców. Charakteryzuje się wieloma „skokami”. Spójrz do kalendarza rozwojowego, aby mieć świadomość ważnych etapów, które odpowiadają za każdy cykl rozwoju.
Zbytnia nieśmiałość wielu dzieci, lęki, ciągłe znerwicowanie, być może pojawiające się kłopoty w szkole, nowo pojawiające się trudności w tworzeniu relacji z rówieśnikami mają niestety często podłoże w braku więzi emocjonalnej z mamą w tym także z tatą.
Spędzając ostatnio coraz więcej czasu wśród rodzin oraz dzieci, zauważam przykrą zależność. Często dzieci wspominają, że gdy się budzą rano skoro świt- taty już nie ma, a przychodzi wtedy, kiedy już śpią. Idąca z każdym dniem jeszcze większa intensywność życia zawodowego wielu tatusiów, ale coraz częściej również wielu mam sprawia, że zapominamy czym jest dla nas wspólny, rodzinny czas.
Kiedyś, w jednej książce przeczytałam genialny przykład, który dotyczył siedmioletniego chłopca. Mianowicie został on zapytany co chciałby dostać od taty na swoje kolejne urodziny, bez zawahania powiedział „bardzo dużo czasu razem”. Wymowny przykład, który ukazuje czego Twoje dziecko potrzebuje najwięcej i najbardziej.
Nigdy nie jest za późno, aby zacząć poświęcać czas swojemu dziecko „na nowo- od nowa”. Podaruj mu to, co jest najcenniejsze.